Ailece Hadi : Günümüze kadar ayakta kalmayı başaran yapı hangisidir?

admin tarafından tarihinde yayınlandı

23 Şubat 19:30’da yapılacak ailece hadi yarışmasının ipucu Günümüze kadar ayakta kalmayı başaran yapı hangisidir? sorusu oldu.

Ailece hadi bugün 19.30’da!👨‍👩‍👧‍👦
İpucumuz antik dünyanın 7 harikasından geliyor…🗺 Bunlar tamamı insan tarafından inşa edilmiş, olağanüstü güzellikte antik yapılardır.🗿 Ne yazık ki bir tanesi hariç tüm bu yapılar yangın ve deprem gibi nedenlerle yok olmuşlar… Peki günümüze kadar ayakta kalmayı başaran yapı hangisidir biliyor muyuz hadici?🤔🙄

Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar ulaşan tek eser, Mısır’daki Keops Piramidi’dir. Mısır’ın başkenti Kahire yakınındaki Nil Nehrinin batısında bulunan Giza Yaylasında bulunmaktadır.Keops Piramidinin yanında biraz daha küçük olan Kefren ve Mikorinos piramitleri bulunmaktadır. Ayrıca, içlerinde prenseslere ve firavunun en yakın yardımcılarına ait mumyaların bulunduğu beş piramit daha vardır.

Büyük Piramit de denen Keops Piramidi, M.Ö. 2800 yıllarına doğru hüküm süren Mısır’ın 4. Sülale devri hükümdarlarından Keops’un mezarıdır. İkinci büyük piramit, Keops’un kardeşi olan ve O öldükten sonra firavun olan Kefren’e aittir. Küçük piramit ise M.Ö. 2500’lü yıllarda hüküm süren Mikerinos’a aittir.

Hadi ipucu cevabı : Keops Piramidi

 

Son Güncelleme Tarihi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir