hadi 100 ipucu 27 şubat 20:30 : Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Desek?

admin tarafından tarihinde yayınlandı

27 Şubat 20:30 Hadi 100 ipucu sorusu geldi : Kırım kongo kanamalı ateşi hangi hayvan tarafından taşınan bir hastalıktır?

hadi 100 bu akşam 20:30’da! Herkes sağlığına ne kadar dikkat ediyor sevgili hadiciler? Bugünkü ipucumuz sağlığımız açısından pek de hoşumuza gitmeyecek bir hayvandan geliyor. Kırım kongo kanamalı ateşi desek? Siz bize neler söyleyebilirsiniz?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından taşınan Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirüs grubuna ait bir virüsle oluşan ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilen zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) karakterli bir enfeksiyon hastalığıdır.

Kene ısırması tedavisinde en önemlisi en kısa zamanda kene tedavisi yapan hastanelere başvurmaktır. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’de etkene yönelik bir tedavi ajanı olarak ilaçlardan faydalanılabilir.

Hadi ipucu cevabı : Kene

Hastalara destekleyici tedavi yapılarak organizma hastalığı atlatana kadar bozulan fizyolojik dengeyi korumak ve hastanın ihtiyacı olan destek sağlanmalıdır.

hadi 100 ipucu 27 şubat 20:30 : Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Desek? 1

kırım kongo kanamalı ateşi

hadi 100 ipucu 27 şubat 20:30 : Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Desek? 2

kene

 

Son Güncelleme Tarihi


Emine · 27 Şubat 2019 20:23 tarihinde

Kene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir