İsmail Dümbüllü – Orta oyunda çoğu kez saf ve ahmak uşak rolünde oynayan komik karakterin adı nedir? 

Hadi tarafından tarihinde yayınlandı

5 Şubat 12:30 hadi ipucu sorusu belli oldu. Orta oyunda çoğu kez saf ve ahmak uşak rolünde oynayan komik karakterin adı nedir? diye soruldu.

hadi bugün 12:30’da. Orta oyun icrası ustalık gerektiren, toplumumuzu birebir yansıtan ikonik karakterlerle özdeşleşmiş geleneksel bir tiyatro türüdür. Bugünkü ipucumuz da büyük üstadımız İsmail Dümbüllü ile eşleşmiş bir orta oyunu karakteriyle alakalı. Orta oyunda çoğu kez saf ve ahmak uşak rolünde oynayan komik karakterin adı nedir?

İsmail Dümbüllü kimdir?

Doğaçlama türündeki oyunlarıyla bilinen İsmail Dümbüllü, ustası Kel Hasan tarafından yetiştirildi. Başındaki kavuğunu öğrencisi İsmail Dümbüllü’ye veren Kel Hasan, Geleneksel Türk Tiyatrosu’nda bir akım başlattı ve Dümbüllü Kavuğu ortaya çıktı. Dümbüllü, ustası Kel Hasan’dan aldığı kavuğu 1968 yılında Münir Özkul’a devretti. 1989 yılına kadar kavuk Münir Özkul’da kaldı. 1989 yılında ise kavuk, Münir Özkul tarafından o zamanlar 38 yaşında olan Ferhan Şensoy’a devredildi. Ferhan Şensoy 27 sene boyunca elinde tuttuğu kavuğu, 2016 yılında kendisinden 8 yaş küçük tiyatrocu Rasim Öztekin’e devretti. 2016 yılından beri Rasim Öztekin’de bulunan Dümbüllü Kavuğu toplamda 5 kişinin eline geçmiş oldu.

Hadi ipucu cevabı : İbiş

İsmail Dümbüllü - Orta oyunda çoğu kez saf ve ahmak uşak rolünde oynayan komik karakterin adı nedir?  1

ismail dümbüllü

Son Güncelleme Tarihi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir