Hadi ipucu 24 Şubat : Piri Reis’in nerede dünyaya geldiğini biliyor muyuz?

admin tarafından tarihinde yayınlandı

24 Şubat 20:30 50.000 TL büyük ödüllü hadi ipucu sorusu paylaşıldı. Piri Reis’in nerede dünyaya geldiğini sorulmuştur. Hadi joker ise bekleniyor!.

Büyük Ödüllü hadi bu akşam 20.30’da!😍
Ödülümüz tam tamına 50.000 TL!🤩🎉
Bu büyük ödüllü hadi’nin ipucu da büyük bir isimden geliyor…😎
Osmanlı döneminin ünlü denizcisi ve kartografı Piri Reis, sadece Türk kültüründe değil başka kültürlerde de oldukça önemli bir figürdür.⛵️ Zamanının çok ilerisinde harita çizimleriyle tanıdığımız denizcinin nerede dünyaya geldiğini biliyor muyuz?🤔🙄🗺

 

Piri Reis, 1465 doğumlu, Amerika’yı gösteren Dünya haritaları ve Kitab-ı Bahriye adlı denizcilik kitabıyla tanınan, Osmanlı denizcisi, kaptanı ve kartografı.
1465 yılında Karaman’da, Hacı Ali Mehmed’in oğlu ve Türk denizciliği ekolünün ustası olarak bilinen, Karaman’lı Kemal Reis’in yeğeni olarak dünyaya gelen Piri Reis’in asıl adı, Muhiddin’dir.

Piri reis Çanakkale Gelibolu’da doğmuştur.

Osmanlı donanmasında yaptığı son görev, acı olaylarla biten Mısır Kaptanlığı olan Piri Reis, 1552’de çıktığı ikinci seferin sonunda durulan Basra’da, tamire ve dinlenmeye muhtaç donanmayı bırakıp ganimet yüklü üç gemi ile Mısır’a döndüğü için, hapsedildi. Donanmayı Basra’da bırakan, Basra valisi Kubat Paşa’ya ganimetten istediği haracı vermeyen ve 1554’te, Mısır Beylerbeyi Mehmet Paşa tarafından, hizmette kusur gerekçesiyle suçlanmasının ardından Kahire’de idam edilen Piri Reis geride, tarihçilerce döneme damgasını vurduğu düşünülen iki dünya haritası ve çağdaş denizciliğin ilk önemli yapıtlarından biri olarak tanımlanan, Kitab-ı Bahriye adlı eserini bıraktı.

Güncel Hadi Joker Kodları

Son Güncelleme Tarihi