Türkiye Çöl Olmasın sloganıyla tanıdığımız vakıf hangisidir?

admin tarafından tarihinde yayınlandı

20 Şubat 19:30 Ailece hadi yarşması ipucu sorusu geldi. Bugün 2 kez verilen hadi jokeri aldınız mı? Toplamda 50.000 hadi joker dağıtıldı. Türkiye Çöl olmasın sloganıyla tanıdığımız vakıf hangisidir diye soruldu.

Ailece hadi bugün yeni saatinde, 19:30’da. İpucumuz 1992’den beri çölleşme ve erozyonla mücadele eden bir vakıftan geliyor. Türkiye’nin dört bir yanında 700.000’i aşkın gönüllüsü ve onlarca projesiyle çalışmalarını devam ettiren “Türkiye Çöl Olmasın” sloganıyla tanıdığımız vakıf hangisidir biliyor muyuz sevgili hadiciler?

TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

İki toprak sevdalısı, Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit, 1992 yılında TEMA Vakfı’nı birlikte kurdular. Amaçları Anadolu’da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesine kamuoyunun dikkatini çekmekti. Hedefleri ise bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamaktı. TEMA’nın “Türkiye Çöl Olmasın” sloganı toplumda büyük yankı uyandırdı. İlk kez önlem alınmazsa ülkemizin çöl olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bu kadar yüksek sesle dile getirilmişti. TEMA Vakfı’nın kuruluş döneminde, doğa koruma konusu ülke gündeminde bugünkü kadar öne çıkmamıştı. Kamuoyu doğadaki bozulmaların farkına yeni yeni varmaya başlamıştı. Sosyal sorumluluk kavramı henüz gelişmemişti, iş adamları hayırseverlik adı altında çalışmalar yürütüyordu. 1992 Haziran’ında Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde yapılan dünyanın ilk “Yeryüzü” Zirvesi, devletlerin insanın ekosistemler üzerinde yarattığı tahribatı kabul etmesi ve buna karşı verilen mücadeleleri küreselleştirerek ön plana çıkarması açısından önemli bir dönüm noktası oldu. Zirve, aynı zamanda sivil toplumun güçlü bir aktör olarak sahneye çıkmasında önemli rol oynadı. “Umut Yeşertiyoruz” sloganıyla bugün 26. yaşını kutlayan TEMA Vakfı, Rio Zirvesi’nden sadece birkaç ay sonra, 11 Eylül 1992 tarihinde kuruldu.

Hadi ipucu cevabı : TEMA

Türkiye Çöl Olmasın sloganıyla tanıdığımız vakıf hangisidir? 1

türkiye çöl olmasın

Son Güncelleme Tarihi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir